Budowa domu krok po kroku

dom z działką

Własny dom to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Posiadanie własnego miejsca na ziemi to wielka radość i satysfakcja. Jednak jego budowa jest sporym wyzwaniem i trwa czasami naprawdę długo.Nie oznacza to jednak, że procesu tego nie da się przejść. Warto jednak mieć świadomość, jak wyglądają kolejne etapy budowy domu, czy to jednorodzinnego czy innnego – dzięki temu wiesz dokładnie co jeszcze dzieli cię od spełnienia marzeń o własnym miejscu dla siebie i bliskich. Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki dotyczące budowy domu “krok po kroku” okażą się dla ciebie pomocne.

 

Krok pierwszy – znajdź idealne miejsce

Budowa domu może rozpocząć się wtedy, gdy mamy odpowiednie miejsce do jego zbudowania – potocznie zwane działką. Dlatego jeśli nie dysponujesz kawałkiem gruntu o przeznaczeniu budowlanym, to pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest jego znalezienie i zakup. Kupując działkę warto zadbać o to, by było to miejsce dogodnie położone (nie tylko względem głównych arterii komunikacyjnych, ale też odpowiednio ukształtowane, co zmniejszy koszty budowy) oraz odpowiednio duże. W przepisach prawa znajdziesz wyraźne wytyczne dotyczące działek budowlanych. Warto się z nimi zapoznać, by kupić parcelę, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.
Etap budowy domu

Projekt, czyli kolejny etap budowy domu

Z pewnością wiesz, jak powinien wyglądać twój wymarzony dom, który niejednokrotnie wizualizowałeś już sobie w głowie. Niestety, w tym wypadku wyobraźnia nie wystarczy. Aby ekipa budowlana mogła spełnić twoje marzenie, konieczny jest projekt domu, który będzie stanowił jasne wytyczne architekta. Dlatego też, jeśli posiadasz już działkę budowlaną, musisz skorzystać z pomocy firm zajmujących się projektowaniem domów.

Co ważne, możesz wybrać spomiędzy gotowych projektów lub zdecydować się na ten wykonany wyłącznie dla ciebie, w oparciu o twoje wytyczne. Musisz jednak mieć świadomość, że projekt dedykowany może być droższy, niż gotowa propozycja. W tym miejscu warto podkreślić również, że gotowe projekty domu wcale nie muszą być nudne i nijakie – z łatwością znajdziesz więc rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb i upodobań. Tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać pewnych modyfikacji.

Kosztorys, formalności

Decydując się na budowę domu, musisz dopełnić szeregu formalności, takich jak choćby uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Czy musisz robić to samodzielnie? Na szczęście, niekoniecznie. W dzisiejszych czasach możesz bowiem skorzystać z pomocy firmy, która zajmie się budową twojego domu. Udzielając jej pełnomocnictwa zyskujesz pewność, że wszystkie formalności będą dopełnione, a cały projekt legalny w świetle prawa. Warto również wspomnieć w tym momencie o kosztach budowy domu.

Wszyscy wiemy doskonale, że są one niemałe. Chcemy mieć jednak wiedzę na temat tego, jakie wydatki nas czekają. W przypadku, w którym decydujemy się na skorzystanie z usług kilku firm budowlanych, podliczenie kosztów bywa problematyczne. Jeśli zaś zdecydujesz się na zatrudnienie jednej firmy, kompleksowo zajmującej się budowaniem domów jednorodzinnych pod klucz, już na samym początku otrzymasz szczegółowy kosztorys, dzięki któremu możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe.
Budowa domu krok po kroku

Czas na pomoc profesjonalistów

Sposobów na budowę domu jest naprawdę sporo. Możesz zdecydować się na samodzielne wykonywanie prac albo skorzystanie z usług kilku firm, z których jedna zajmie się wylaniem fundamentów i postawieniem ścian, inna wykonaniem dachu, kolejna zaś pracami wykończeniowymi. Są to jednak rozwiązania, które trwają długo i znacznie zwiększają koszty budowy domu. Dlatego też coraz więcej rodzin, które marzą o własnych czterech ścianach, decyduje się na skorzystanie z ofert firm, które działają kompleksowo.

Wybierając to rozwiązanie oszczędzasz nie tylko czas, ale również pieniądze. Poza tym zyskujesz pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane w terminie przez doświadczonych profesjonalistów. Nie dziwi więc fakt, że coraz większa liczba osób budujących domy wybiera właśnie usługi kompleksowe, dzięki którym nie muszą martwić się o poszczególne etapy budowy domu.
Nasze Realizacje - Zalesie Górne

Stan surowy czy dom pod klucz?

Decydując się na skorzystanie z pomocy profesjonalistów mamy do wyboru dwie możliwości – możemy umówić się na wybudowanie domu w stanie surowym i samodzielnie zająć się jego wykończeniem lub też wybrać budowę “pod klucz”. Podjęcie decyzji często bywa trudne, warto więc wyjaśnić, co znaczą poszczególne pojęcia. Mówiąc o stanie surowym domu, mamy na myśli budynek, którego budowa ograniczyła się do postawienia ścian, wylania posadzek oraz wykonaniu dachu (czasem również zamontowania drzwi i okiem – to tak zwany “stan surowy zamknięty”). Wciąż musisz zająć się więc wygładzaniem ścian, wykonaniem podłóg, malowaniem, układaniem płytek oraz wieloma innymi pracami wykończeniowymi.

Dom pod klucz z kolei, to realizacja, w której firma zajęła się wszystkimi pracami remontowymi. Jedyne, o co musisz zadbać, to urządzenie przestrzeni zgodnie z własnym gustem. Jak widzisz, budowa domu to nie lada wyzwanie, które obejmuje nie tylko samo wykonywanie prac, ale również szereg formalności. Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się budową domów to spore ułatwienie, dzięki któremu znacznie szybciej będziesz cieszyć się swoim miejscem na ziemi. Pamiętaj również, że w dzisiejszych czasach masz dostęp do szeregu ułatwień i usług, dzięki którym budowa domu może stać się jeszcze łatwiejsza.