Jak wygląda budowa stawu kąpielowego?

budowa stawu kąpielowego

Marzysz o domu nad jeziorem? Nie musisz już wyprowadzać się na Mazury! A nawet lepiej – nie musisz się już nigdzie wyprowadzać (pod warunkiem,że masz ogród). Stwórz sobie urocze rozlewiska za oknem swojego domu. Wystarczy, że założysz ekologiczny basen. Opowiemy Ci, jak wygląda budowa stawu kąpielowego, a także jaka jest cena za wykonanie projektu.

Staw kąpielowy – co to takiego?

Wygląd, który trochę przypomina oczka wodne, a trochę naturalne jeziora, może być nieco mylący. Staw kąpielowy jest tak naprawdę sztucznym zbiornikiem, a woda w nim się znajdująca jest stale oczyszczana zarówno mechanicznie, jak i biologicznie. Działa to trochę niczym, nie przymierzając, niewielka oczyszczalnia ścieków. 

Cały proces dzieje się w sposób naturalny. Projekt takiego stawu powinien zakładać, że znajdzie się w nim warstwa mineralna oraz roślinna. Te elementy są zawsze dobierane do konkretnego zbiornika. Rośliny  mają za zadanie nie tylko usuwanie glonów czy zanieczyszczeń oraz bakterii żyjących w wodzie, ale również redukują ilość azotu lub fosforu. Bardzo istotnym elementem takiej struktury jest filtr bagienny. Na jego powierzchni żyją różnego typu rośliny, jak choćby trzcina, manna czy turzyce. Wewnątrz zazwyczaj znajdują się skały glinowo-krzemowe.

Skąd żyjące w takim stawie rośliny biorą pożywienie? Warto pamiętać, że w wodzie żyją bakterie, które zamieniają amoniak w azotany. Te z kolei stanowią pożywienie dla roślin. 
Pod względem filtracji wody, budowa stawu kąpielowego jest znacznie bardziej korzystna dla zdrowia niż korzystanie z basenu. Pamiętajmy, że w basenach oczyszczanie wody odbywa się za pomocą chloru oraz innych związków chemicznych. Ich obecność eliminuje praktycznie jakiekolwiek związki organiczne. Poza tym, nie ma co się oszukiwać. Chlor stosowany w basenach nie jest korzystny nie tylko dla organizmów żywych, ale także dla ludzi, którzy z basenu korzystają. 

Powierzchnia stawu kąpielowego
Budowa stawu kąpielowego – jaka powierzchnia?

Wszystko zależy od wielkości ogrodu. Jeżeli dysponujesz ogromną działką i chcesz na niej wybudować zbiornik, który będzie wyglądać jak naturalne jezioro – nie ma problemu. Im większa powierzchnia, tym bardziej “realistycznie” będzie wyglądał taki staw kąpielowy. Z reguły jednak sam projekt dostosować trzeba do niewielkich rozmiarów działki. 
Warto przy tym wspomnieć, że wyróżniamy dwa typy stawów kąpielowych:

  • Intensywny
  • Ekstensywny

Czym one się różnią? Który z nich będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie?

Staw kąpielowy intensywny

Obok filtrów opartych o rośliny, stawy kąpielowe tego typu posiadają specjalne pompy do usuwania zanieczyszczeń. Ich rolą jest wprawianie wody w ruch, dzięki czemu specjalne urządzenia zbierające duże zabrudzenia mają łatwiejszą pracę. Sama wymiana wody pomiędzy filtrem bagiennym i strefą kąpielową odbywa się dzięki temu o wiele szybciej. Dodatkowo, staw kąpielowy w takiej wersji ma zwykle specjalne filtry mechaniczne na dnie.
Projekt stawu kąpielowego w wersji intensywnej powinien zawierać następujące założenia:

  • Wielkości hydrauliki dla dobrego przepływu wody
  • Rodzaj pomp
  • Rodzaj skimmerów (elementy czyszczące)
  • Rozmieszczenie filtrów
  • Skład chemiczny oraz objętość filtrów

Uwaga! Dla poprawnej pracy elementów filtrujących konieczne są dokładne analizy wody, która ma napełnić staw. Sprawdzane są również takie czynniki jak choćby twardość czy poziom pH wody, a także ilość związków chemicznych. 
Ważną zaletą tego rodzaju stawów kąpielowych jest fakt, iż bez większego problemu zmieszczą się nawet na niewielkiej działce. 

Staw kąpielowy ekstensywny

Pod kątem jaką zajmie, jest to zdecydowanie gorsze rozwiązanie. Staw kąpielowy typu ekstensywnego wymaga przestrzeni nawet do 200 metrów kwadratowych. Z tego powierzchnia do kąpieli zajmie obszar około 60 metrów kwadratowych.
Czym różni się taki staw od wersji intensywnej? Przede wszystkim ruch pomiędzy strefami odbywa się w sposób naturalny – pod wpływem wiatru czy też wahania temperatur. Poza tym staw kąpielowy typu ekstensywnego jest znacznie bliższy naturalnym zbiornikom niż rozwiązania intensywne. Znajdą się w nimi glony i zwierzęta (na przykład żaby). 

budowa stawu kąpielowego koszt

Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?

Ostateczny koszt budowy stawu kąpielowego zależy od wielu czynników. Duże wpływ na cenę ma choćby infrastruktura w ogrodzie, w którym chcemy zbudować takie naturalne jeziorko. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę specyfikę regionu w którym mieszkamy. Nie ma co ukrywać – ekipy w Warszawie często mają dosyć zawyżone ceny w stosunku do reszty kraju. Można jednak założyć, że średni koszt budowy takiego rozwiązania w ogrodzie waha się od 350 do 650 zł za metr kwadratowy. 

Budowa stawu kąpielowego a pozwolenie

Jeżeli powierzchnia zbiornika wodnego przekroczy 50 metrów kwadratowych, konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę. I choć stawy kąpielowe są coraz popularniejsze w naszym kraju, to w wielu urzędach stanowią zagadnienie nieznane. Może się zatem okazać, że na opinie urzędników czy ostateczne zezwolenie na rozpoczęcie prac, trzeba będzie naprawdę długo oczekiwać.