Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

ogrzewanie podłogowe panele

Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe jest coraz chętniej wykorzystywaną metodą na utrzymanie ciepła w domu. Dzięki dużej wygodzie użytkowania oraz swobodzie architektonicznej, ogrzewanie podłogowe daje wiele możliwości aranżacji wnętrz, bez zajmujących znaczną ilość miejsca grzejników. Ogrzewanie tego typu pozwala również na mniejsze zużycie energii oraz wyższy poziom wygody. Aby jednak system sprawdzał się dobrze, należy zadbać o właściwy dobór, profesjonalny montaż oraz przygotowanie instalacji.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Decyzję o rodzaju ogrzewania domu należy podjąć już na etapie projektu. Do wyboru mamy szereg rozwiązań, wśród których najpopularniejsze są grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub instalacja mieszana. Ogrzewanie z grzejnika nie wymaga szczególnych zapisów w projekcie, jednak decydując się na podłogówkę, musimy uwzględnić dodatkowe warstwy posadzki, dobór optymalnych materiałów wykończeniowych oraz dobrej jakości kotła.

Ogrzewanie grzejnikowe

Grzejniki są najpopularniejszym rodzajem ogrzewania. Na rynku dostępne są grzejniki członowe, konwektorowe, aluminiowe oraz płytowe. Są one wykonane w bardzo nowoczesny i estetyczny sposób. Niezależnie od wyboru, grzejniki umieszcza się na ścianach zewnętrznych, w strefie podokiennej. Zdecydowaną zaletą ogrzewania grzejnikowego jest szybkie rozgrzewanie i regulacja temperatury, dzięki czemu w pomieszczeniu robi się ciepło już po kilku minutach ich pracy. Dodatkowo należy również pamiętać, że montaż instalacji grzejnikowej jest znacznie łatwiejszy i tańszy od instalacji podłogowej. Daje nam on również pełną dowolność w wyborze materiałów wykończeniowych. Kiedy najlepiej zdecydować się na ogrzewanie z grzejnika? W pierwszej kolejności sprawdzi się ono w pomieszczeniach, gdzie zaplanowaliśmy dużą ilość mebli. Ogrzewanie podłogowe odpada tu z uwagi na zaburzenie równomiernego rozkładu temperatury. Na grzejniki warto zdecydować się również wówczas, jeśli planowanym źródłem ciepła będzie kocioł wysokotemperaturowy oraz jeśli dysponujemy stosunkowo niewielkim budżetem na wykonanie instalacji cieplnej.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe może przyjmować dwie zasadnicze formy: wodną lub elektryczną. Wybór ogrzewania wodnego jest z pewnością tańszy w codziennej eksploatacji, jednak sam koszt wykonania instalacji znacznie przewyższa koszty ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo montaż elektrycznego źródła ciepła jest znacznie łatwiejszy oraz obarczony mniejszym ryzykiem popełnienia ewentualnego błędu. Jeśli rozważamy instalację ogrzewania podłogowego jedynie w kuchni i w łazience, warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Natomiast jeśli nasze plany zakładają ogrzewanie wielkopowierzchniowe, lepiej zamontować instalację wodną (głównie ze względu na koszty eksploatacji). Istotą ogrzewania podłogowego jest rozprowadzenie pod posadzką rur, gdzie przepływa woda o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza lub przewodów elektrycznych. Rozgrzana instalacja przekazuje równomiernie ciepło do pomieszczenia, co stanowi przewagę nad ogrzewaniem grzejnikowym. Dodatkowo kaloryfery znacznie przyczyniają się do wysuszania powietrza wewnątrz domu oraz wzmożonego przemieszczania cząsteczek kurzu. Podłogówki powodują natomiast wolniejszy ruch powietrza, w związku z tym zjawiska te ograniczone są do minimum. Na ogrzewanie podłogowe warto zdecydować się, jeśli zamierzamy wykorzystać w domu niskotemperaturowe źródło ciepła, np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Wartą podkreślenia kwestią są również znacznie niższe koszty codziennej eksploatacji tego typu ogrzewania oraz większa estetyka pomieszczeń, ponieważ elementy grzejne są niewidoczne.

Instalacja mieszana

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zdecydować się w pełni na jedno z powyższych rozwiązań, warto rozważyć również zamontowanie instalacji mieszanej. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest rozłożenie ogrzewania podłogowego na parterze oraz grzejników na wyższej kondygnacji domu. Podłączenie ogrzewania podłogowego pod grzejnik wymaga zastosowania osobnych pomp obiegowych oraz zaworu mieszającego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, woda trafiająca do grzejników posiada wyższą temperaturę, natomiast obieg podłogowy niższą. Poprawny montaż instalacji mieszanej wymaga dobrego projektu oraz profesjonalnego wykonania, ponieważ jest to proces dosyć skomplikowany.

Ogrzewanie podłogowe wady

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, mimo że jest bardzo praktyczne, posiada jednak swoje wady, które warto poznać. Przede wszystkim wolno się nagrzewa oraz stygnie. Wynika to z wielkopowierzchniowego przewodnika, jakim jest beton. W podłogówce ciężko więc szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło, co wielokrotnie powoduje jego niepotrzebne straty. Dodatkowo ogrzewanie tego typu wymaga zaplanowania już na etapie projektu rodzaju wykończenia i umeblowania domu, aby zabudowa nie znalazła się tuż nad przewodami w podłodze. Podłogówka wyklucza również ułożenie parkietu. Cena inwestycji przewyższa o ok. 30-40% koszty instalacji grzejnikowej, a gotowego systemu po zalaniu posadzki nie da się już zmodyfikować.

Zalety ogrzewania podłogowego

Systemy podłogowe posiadają również szereg cennych zalet, o których nie sposób nie wspomnieć. Ogrzewanie podłogowe zapewnia bowiem bardzo korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach, dzięki czemu ciepło jest oddawane równomiernie na całej przestrzeni, a nie punktowo jak w przypadku grzejników. Powierzchnie grzewcze są ciepłe, ale zbliżone do temperatury powietrza oraz nie przewyższają temperatury skóry człowieka. Podłogówka wodna jest także znacznie bardziej ekonomiczna w codziennej eksploatacji, dzięki czemu zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Istotną zaletą jest również większa swoboda aranżacji wnętrz, ponieważ ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i nie zajmuje miejsca na ścianach.

koszt ogrzewania podłogowego

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Wykonanie ogrzewania podłogowego wodnego, przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej, waha się od 110 do 120 zł za metr kwadratowy. Do ceny należy jednak doliczyć jeszcze koszt wykonania wylewki oraz ewentualne wyższe koszty wykonania usługi. Cena ogrzewania elektrycznego będzie uzależniona od wybranych przewodów grzewczych. Widełki cenowe mogą być tu stosunkowo szerokie – od 100, do nawet 400 zł za metr kwadratowy. Do tej kwoty dochodzi koszt termostatu, odpowiadającego za stały pomiar temperatury w podłodze.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia, jeśli zadbamy o optymalną temperaturę (około 26 stopni). Co więcej, ogrzewanie tego typu zapewnia korzystny dla człowieka rozkład temperatur, gdzie cieplej jest w okolicach stóp, a chłodniej w okolicach głowy. Dzięki temu nie pojawiają się problemy z krążeniem. Ważną informacją dla alergików jest również fakt, że podłogówka nie wywołuje przyspieszonych ruchów powietrza, a razem z nim kurzu, dzięki czemu znacząco można zmniejszyć objawy alergiczne. Powietrze jest także bardziej wilgotne, na czym zyskuje układ oddechowy.

Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Koszt założenia ogrzewania podłogowego wodnego jest stosunkowo wysoki, jednak szybko się wróci ze względu na duże oszczędności w użytkowaniu. Na podłogówkę warto zdecydować się w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia lub hol, gdzie podłoga wykończona zostanie za pomocą płytek lub kamienia, które dobrze przewodzą ciepło. Zrezygnować z niej natomiast należy, jeśli planujemy ułożenie podłogi lub parkietu oraz jeśli w pomieszczeniu powstać ma obszerna zabudowa meblowa.